100% potwierdzonej skuteczności, efekt natychmiastowy! Tak działają imiesłowowe kuracje odchudzające!

Pomysł nr 15 na krótki wykład wprowadzający imiesłowy.


Na początku pytam uczniów, co jest lejtmotywem okładek kobiecych magazynów na wiosnę? Naprowadzam na oczekiwaną przez siebie odpowiedź (diety, odchudzanie, zgrabna sylwetka, wyzwanie bikini, zdrowe jedzenie), po czym informuję, że dziś na lekcji będziemy się zajmować odchudzaniem (poniekąd), a właściwie promocją zdrowego… tekstu. Zadaję pytanie, jakie znają sposoby na ,,odchudzenie” wypracowania. (Najczęściej padające odpowiedzi: unikać powtórzeń).

Oznajmiam, że za chwilę poznają w 100% skuteczne sposoby na ,,odchudzanie” tekstu. Wyświetlam kolejne slajdy i tłumaczę:

2B9FBB79-0955-44D2-AA8E-7776AA4BAE67
Imiesłów przysłówkowy współczesny. SLIM FIT TEXT. SKŁAD: zmodyfikowany czasownik, końcówka -ąc, śladowe ilości przysłówka (odpowiada na pytania przysłówka: kiedy? jak?). Produkt bezglutenowy!

 

Zamiast napisać:

Kiedy jadłem lody, odczuwałem rajską przyjemność.

napisz:

Jedząc lody, odczuwałem rajską przyjemność.

Widzisz różnicę? 2 w 1! Zamiast dwóch słów kiedy jadłem, piszesz jedno: jedząc. Tak, to dzięki imiesłowowi przysłówkowemu współczesnemu odchudzisz swoje zdanie i nadasz mu odpowiednią dynamikę!

Imiesłów przyspiesza metabolizm! Pozwala na wykonywanie co najmniej dwóch czynności naraz (współcześnie = jednocześnie). Tańcząc, uśmiechał się. Piszac, jadł. Podrygując, śmiejąc się, witał wiosnę w parku.

UWAGA! Możliwe przedawkowanie. Objawy: tekst staje się jednostajny, nudny.


Wyświetlam kolejny obrazek:

Imiesłów przysłówkowy uprzedni SLIM TEXT

Imiesłów przysłówkowy uprzedni. SLIM TEXT. SKŁAD: zmodyfikowany czasownik, końcówka -wszy, -łszy, śladowe ilości przysłówka (odpowiada na pytania: kiedy?). Produkt bezglutenowy!

Zamiast: kiedy zjadłem, napisz: zjadłszy. 

Uprzedni, czyli oznaczający czynność wykonaną uprzednio, tj. wcześniej. Odchudza, zanim pomyślisz o odchudzaniu!


Następny specyfik, polecany osobom aktywnie zaangażowanym w redakcję swojego tekstu:

71B33EEB-4C9F-47B4-866E-6539794186EC
Odchudzający i pobudzający! Dzięki niemu staniesz się biegający, pływający, ćwiczący, uśmiechający się!

Imiesłów przymiotnikowy czynny. TURBO SLIM TEXT. SKŁAD: zmodyfikowany czasownik, końcówki -ąca, -ący i podobne, śladowe ilości przymiotnika. Produkt bezglutenowy.

Masz już dość  powtarzania zaimka który? Chcesz odchudzić swój tekst?

Odchudź zdanie, wyeliminuj powtórzenia, zamiast pisać: ten, który tańczy, użyj słowa tańczący. Mniej słów, ten sam przekaz! Lekko i wiosennie tylko z imiesłowami!


Ostatni produkt, który dziś przedstawię, został nieoficjalnie potępiony przez Annę Lewandowską i Ewę Chodakowską, gdyż promuje bierność. Świetnie sprawdza się w różnego rodzaju tekstach, też składnik orzeczenia imiennego.

F22AEB44-BC1E-4E6A-B7F8-77068517F915
Imiesłów przymiotnikowy bierny, częsty składnik orzeczeń imiennych.

Imiesłów przymiotnikowy bierny. JEDYNY NA RYNKU! SKŁAD: zmodyfikowany czasownik, końcówka -ny lub -ony, -ty, śladowe ilości przymiotnika. 

W przypadku imiesłowów przysłówkowych biernych po zastosowanej kuracji będziesz od razu odchudzony, a nie: odchudzający się!

Pamiętaj! Przed użyciem przeczytaj ulotkę.

Już teraz wiesz, po co są imiesłowy 😉


Nauczycielu! Jeśli spodobał Ci się pomysł i chcesz z niego skorzystać, proszę zostaw komentarz pod wpisem. Dziękuję! Natalia Bielawska