680608AD-37A6-4475-923C-B45E2375EC5BJeśli czasownik miałby zamanifestować się jako zwierzę, to w co by się przekształcił? We lwa, bo rządzi (jest nadrzędny) w zdaniu?

Przymiotnik, ten od przymiotów, czyli cech, mógłby być pawiem demonstrującym swoje oszałamiające pióra…

Kiedy patrzę na straszyki (niby liście, a jednak owady!) widzę imiesłowy: też mają dwojaką naturę, myślisz czasownik, a da się odmienić przez przypadki! (Oczywiście nie dotyczy imiesłowu przysłówkowego).

A liczebnik? Zaimek? Wykrzyknik? Przysłówek? Jakie to zwierzaki? Czasem dziecięca wyobraźnia potrzebuje stymulacji 🙂

Uczniowie mogą pracować nad projektem samodzielnie lub skompletować zespół. Celem jest powtórzenie najważniejsze wiadomości dotyczących poszczególnych części mowy.

Instrukcja

  1. Przyjrzyj się poszczególnym częściom mowy (jest ich 10 plus imiesłowy), rozrysuj mapę myśli, na której uwzględnisz podstawowe cechy odróżniające daną część mowy od innych. Skorzystaj z podręczników w sali polonistycznej. Tam znajdziesz podstawowe wiadomości.
  2. Do poszczególnych części mowy dopasuj zwierzęce odpowiedniki. Pamiętaj, że zwierzęta powinny być metaforą wyrażanych części mowy i musisz umieć to uzasadnić, np. wybieram słonia w roli czasownika, bo słoń jest największym żyjącym współcześnie zwierzakiem lądowym – co można przyrównać do wagi czasownika, jaką ma w zdaniu. Dodatkowo wyraz słoń pochodzi od czasownika! Aleksander Brückner w ,,Słowniku etymologicznym języka polskiego” sugeruje, że nazwa słonia pochodzi od tego, że zwierzę nie może kłaść się (kłonić się), ponieważ nie wstanie. Co najwyżej może słonić się (słaniać się) o drzewo.
  3. Swoją pracę możesz przedstawić w formie makiety, prezentacji komputerowej, wiersza, opowiadania.
  4. Życzę dobrej zabawy!

Na tej samej zasadzie można przygotować  ,,Ogród części mowy”; czasownik jako baobab, podmiot jako róża…

Zachęcam uczniów do konsultacji z nauczycielami biologii (na pewno pomogą w doborze ciekawych gatunków, podpowiedzą, zainspirują).


Jeśli spodobał Ci się ten pomysł – proszę zostaw komentarz! Dziękuję!

Natalia Bielawska