Powtórki powtórek przed egzaminem – matko, wszystko już było na milion sposobów. W takim razie przedstawiam sposób milion pierwszy. Do kotła należy wrzucić lekturę najnudniejszą i najciekawszą, zamieszać…

W ramach „Okładów z wykładów” (tak nazwałam ostatni rzut powtórek przedegzaminacyjnych) łączę lektury w nietypowe konfiguracje, zderzam ze sobą (różnie to wychodzi, ale przynajmniej polonistka się dobrze bawi i może czegoś się w końcu nauczy). W ten sposób powstał wykład Mały Książę – bohater „Syzyfowych prac”, gdzie pokazuję uniwersalizm powiastki filozoficznej Exupéry’ego, klasyfikując obie książki jako teksty o dojrzewaniu i przemianie.

I tak Marcin Borowicz, zupełnie jak Mały Książę, wędruje po planetach; odpowiednikiem planety króla jest planeta cara, planeta pyszałka to planeta Iskierki, planeta pijaka – planeta Szymona Nogi. Wskazując te analogie, przywołuję cytaty na poparcie moich tez, czytam ulubione fragmenty (np. przedzierzgnięcie Marcinka w Marcina podczas sławetnego polowania na głuszce).

Co łączy te dwie książki, to fakt, że obie zawierają elementy biografii swoich autorów, są przykładami tzw. biofikcji. (Zainteresowanych odsyłam do pracy Filipa Mazurkiewicza „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego jako biofikcja o dojrzewaniu do męskości).

Prezentację do wykładu stworzyłam w Genially. Jeśli pomysł się spodobał – zapraszam do korzystania! Będę wdzięczna za informację zwrotną 🙂